Zanim zdecydujesz się na inwestowanie, ważne jest, aby zrozumieć, jak działa dana forma lokowania pieniędzy. W tym artykule dowiesz się, na czym polega inwestowanie w fundusze otwarte i co warto o nich wiedzieć przed podjęciem decyzji.
Czym jest Fundusz inwestycyjny otwarty?
Fundusz inwestycyjny otwarty to podmiot, który przyjmuje pieniądze od inwestorów, a następnie inwestuje je w różne aktywa, takie jak akcje, obligacje czy surowce.
Jakie są rodzaje funduszy?
Najbardziej znane rodzaje funduszy to:
- fundusze dłużne
- fundusze akcji
- fundusze surowcowe
- fundusze alternatywne
Na przykład nazwa „fundusz akcji amerykańskich” oznacza, że zarządzający funduszem inwestuje pieniądze inwestorów w akcje spółek amerykańskich. Podobnie, nazwa „fundusz dłużny polskich obligacji” wskazuje, że zarządzający funduszem inwestuje głównie w polskie obligacje.
Pieniądze wpłacane przez inwestorów tworzą aktywa funduszu, który potem dzieli je na jednostki uczestnictwa. Kupując fundusze inwestycyjne, nabywamy jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego.
Jak różnią się fundusze inwestycyjne?
W celach edukacyjnych prezentujemy przykładową grafikę, która pokazuje Specjalistyczne Fundusze Otwarte Amundi Stars dostępne w ofercie Credit Agricole Bank Polska S.A., uporządkowane według ryzyka i potencjalnego zysku, który inwestor może osiągnąć w zakładanym przez fundusz horyzoncie inwestycyjnym.

Można zauważyć, że najniższy poziom ryzyka oferuje Subfundusz Amundi Stars Global Aggregate, który inwestuje większość pieniędzy w obligacje i jednostki uczestnictwa funduszy obligacyjnych zagranicznych. Z kolei największe ryzyko, ale też najwyższą możliwą do osiągnięcia stopę zwrotu oferuje inwestycja w Subfundusze Amundi Stars Silver Age, Amundi Stars Akcji Globalnych Odpowiedzialnego Inwestowania oraz Amundi Stars International Value, które inwestują większość pieniędzy w akcje.
Jaki jest podział funduszy inwestycyjnych pod względem ryzyka?
Najprostszy podział funduszy inwestycyjnych pod względem ryzyka to podział na fundusze:
- niskiego ryzyka
- średniego ryzyka
- wysokiego ryzyka
Nie ma funduszy inwestycyjnych całkowicie pozbawionych ryzyka. Instrumenty finansowe, które kupują zarządzający funduszami, podlegają ciągłym wycenom rynkowym, dlatego nawet fundusze niskiego ryzyka, takie jak fundusze pieniężne, mogą narażać inwestorów na okresowe straty.
Jak mierzyć poziom ryzyka funduszy?
Jedną z miar ryzyka funduszu jest na przykład wskaźnik SRI, który mierzy poziom zmienności funduszu. Poziom zmienności to informacja, jak dużym wzrostom i spadkom w przeszłości podlegały wyceny jednostek uczestnictwa tego funduszu.
Wskaźnik ten przyjmuje wartości od 1 do 7. Im wyższy poziom wskaźnika, tym większa zmienność i ryzyko związane z inwestowaniem w dany fundusz.
Pamiętaj:
- Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych różnią się pod względem ryzyka. Na przykład fundusze inwestujące w akcje i surowce mają większe ryzyko okresowej utraty części zainwestowanego kapitału w porównaniu do funduszy inwestujących w obligacje skarbowe, ale jednocześnie oferują większy potencjalny zysk.
- Jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie są instrumentami finansowymi bez ryzyka. Jeśli nie jesteś w stanie zaakceptować nawet niewielkiej chwilowej straty, nie inwestuj w fundusze inwestycyjne.