Finanse | 10.10.2019

Kredyt, który się opłaca

Już niemal co czwarty Polak spłaca kredyt gotówkowy i liczba ta stale rośnie. Nic dziwnego – są co najmniej trzy powody, dla których warto pożyczyć pieniądze od banku.

Według badań „Zoom Finance, 2 kwartał 2019”, przygotowanych przez ośrodek badawczy Kantar, pożyczki zaciągane w banku oraz pożyczki od znajomych i rodziny są rozwiązaniami, do których kredytobiorcy nastawieni są zdecydowanie najlepiej. Te wpierwsze oceniają oni jako najbardziej opłacalne, ale pod kątem bezpieczeństwa stawiają je na równi z kredytem w banku. Co ciekawe –

w przeważającej części osoby, które w ostatnim czasie zaciągnęły kredytu, znajdują się w stabilnej sytuacji finansowej, a połowa z nich jest w stanie od czasu do czasu odłożyć pewną sumę pieniędzy.

Kredyt gotówkowy w banku przestaje być traktowany jako tzw. deska ratunkowa i uzupełnienie bieżącej płynności finansowej. Zaciągają go również klienci, którzy mają oszczędności, ale z różnych powodów nie chcą ich uszczuplać (np. szkoda im zrywać lokatę i stracić odsetki). Oznacza to, że ta forma finansowania bieżących potrzeb – tych mniejszych czy większych, jak np. kupno mebli, auta – jest coraz świadomiej wybierana przez klientów.

Kredyt gotówkowy ma jedną znaczącą przewagę nad kredytem ratalnym: można go zaciągnąć na dowolny cel. Mimo to wciąż zdecydowanie więcej Polaków kupuje na raty, nie utożsamiając tego sposobu finasowania zakupów z kredytem bankowym. Jak zauważa jednak Kantar, te proporcje się zmieniają. Obecnie liczba klientów, którzy skorzystali z tzw. gotówki w banku jest o 3 punkty procentowe wyższa niż w 2 kwartale 2018 roku. Eksperci Credit Agricole oceniają, że ta tendencja jest stała i popyt na bankowy kredyt gotówkowy będzie nadal rósł. Jego główną zaletą jest dostępność w kanałach zdalnych, np. w aplikacji mobilnej, gdzie po złożeniu wniosku w kilka minut można mieć pieniądze na koncie.

Warto zwrócić uwagę, że zaciąganie nawet niewielkich kredytów i ich terminowa spłata buduje pozytywną historią kredytową, co może mieć w przyszłości duże znaczenie dla osób, które przymierzają się do kupna mieszkania. Bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego sprawdza bowiem, czy klient który się o niego stara jest wiarygodnym partnerem i potrafi spłacać terminowo swoje zobowiązania. Z tego względu więc, zamiast u rodziny, warto pożyczać pieniądze od banku.

Tym bardziej, że na rynku właśnie pojawiła się pierwsza oferta o ujemnym oprocentowaniu: w Credit Agricole można pożyczyć 3 tys. złotych, a po 12 miesiącach zwrócić tylko 2750 zł. Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

Tagi