- 1 Nie rzucaj obecnej pracy z dnia na dzień
- 2 Nakreśl wizję swojej wymarzonej pracy
- 3 Przeanalizuj swoje predyspozycje i mocne strony
- 4 Dowiedz się, jakie są wymagania na dane stanowisko
- 5 Zapisz się na kursy i szkolenia, które podniosą Twoje kwalifikacje
- 6 Zdobądź pierwsze doświadczenie
- 7 Rozszerz sieć kontaktów zawodowych
- 8 Odpowiednio przygotuj CV i list motywacyjny
- 9 Uzbrój się w cierpliwość
-
10
Nie słuchaj głosów krytyków
- 10.1 Źródła:
- 10.2 https://biznes.interia.pl/praca/news-jak-dlugo-i-dlaczego-polak-szuka-pracy-dlaczego-chce-sie-prz,nId,5601932https://www.rp.pl/rynek-pracy/art19017041-rekordowa-liczba-polakow-chce-sie-przekwalifikowac-dla-lepszej-pracyhttps://enpirehr.pl/2020/06/18/przekwalifikowanie-jak-to-madrze-zrobic-i-czy-warto/
Znalezienie wymarzonej pracy to droga wymagająca różnych zwrotów w karierze i odkrywania nowych ścieżek. Wybierając zaraz po studiach swoje pierwsze miejsce pracy, często nie wiemy jeszcze dokładnie, co tak naprawdę chcielibyśmy w życiu robić. Warto zatem co kilka lat zmieniać pracę, aby odkryć to, co lubimy, a czego nie, w czym sprawdzamy się najlepiej i jakie warunki zatrudnienia są dla nas najbardziej korzystne.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Gi Group, blisko 70% osób szukających pracy rozważa przekwalifikowanie się. Najczęstszymi powodami chęci zmiany ścieżki kariery są m.in.: wypalenie zawodowe, chęć realizacji marzeń i połączenia pasji z pracą czy zmniejszenie się atrakcyjności i opłacalności obecnego zawodu. Na zmiany na rynku pracy i większą chęć do przebranżowienia się duży wpływ ma również pandemia – obecnie szukamy zawodów, które w trudniejszych czasach będą bardziej stabilne i dadzą lepsze perspektywy na przyszłość.
Jednak zmiana ścieżki zawodowej to duże wyzwanie. Brak doświadczenia w danej dziedzinie może zadziałać na Twoją niekorzyść w oczach rekruterów. Sprawdź, co możesz zrobić, aby znaleźć pracę po przekwalifikowaniu się!
Nie rzucaj obecnej pracy z dnia na dzień
Bez względu na to, jak bardzo nudna czy frustrująca wydaje Ci się obecna praca, nie rzucaj wypowiedzenia na biurko szefa pod wpływem emocji. Przebranżowienie się wymaga wcześniejszego przygotowania i zazwyczaj potrzeba trochę czasu, zanim uda Ci się znaleźć zatrudnienie na wymarzonym stanowisku.
Nakreśl wizję swojej wymarzonej pracy
W jakim kierunku chciałbyś, aby podążała Twoja kariera zawodowa? Jakie zadania przynoszą Ci najwięcej satysfakcji? Co Cię napędza do działania? Co jest Twoją pasją? Przeanalizuj to, co podoba Ci się w obecnej pracy, a czego na pewno chciałbyś uniknąć w przyszłości. Ustal priorytety. Na czym zależy Ci najbardziej – możliwości pracy z domu, wyższym wynagrodzeniu, elastycznych godzinach pracy, dodatkowych benefitach? Zastanów się nad wizją swojego wymarzonego stanowiska i tego, gdzie chciałbyś się znaleźć za kilka lat. Pomoże Ci to ustalić konkretne cele na przyszłość i zdecydować, jakich ofert powinieneś szukać.
Przeanalizuj swoje predyspozycje i mocne strony
W czym czujesz się naprawdę dobry? Jakie masz talenty? Robienie jakich rzeczy przychodzi Ci z łatwością, a jakie sprawiają trudność? Do czego masz predyspozycje? Bądź ze sobą szczery. Praca pod presją czasu nie jest dla Ciebie? Poszukaj zatem czegoś, gdzie nie będziesz musiał gonić deadline’ów. Uwielbisz pisać i świetnie Ci to wychodzi? Rozejrzyj się za kreatywnym zajęciem bazującym na tworzeniu tekstów. Zamiast usilnie starać się dostosować do pracy, która nie jest w zgodzie z Twoją naturą, poszukaj takiej, która dopasuje się do Twoich predyspozycji.
Dowiedz się, jakie są wymagania na dane stanowisko
Jeżeli już wiesz, w jakim kierunku chciałbyś się przebranżowić, w następnej kolejności znajdź informacje na temat umiejętności i kwalifikacji, jakie będą Ci potrzebne, aby zdobyć nową pracę. Prześledź dostępne na rynku oferty pracy pod kątem tego, jakie wymagania mają pracodawcy. Poproś znajomych, którzy pracują w danym zawodzie, by opowiedzieli Ci, jak wyglądają obowiązki na takim stanowisku. Zapewne będą mieli dla Ciebie kilka wskazówek dotyczących tego, jak lepiej przygotować się do rekrutacji.
Zapisz się na kursy i szkolenia, które podniosą Twoje kwalifikacje
Przekwalifikowanie się nie będzie możliwe bez poszerzenia wiedzy dotyczącej dziedziny, którą chciałbyś się zajmować. Kursy i szkolenia pozwolą Ci na zdobycie nowych umiejętności niezbędnych do podjęcia innej pracy. Najlepiej wybierz takie, które zagwarantują Ci certyfikat. Informacja o tym, zawarta w CV, zwiększy atrakcyjność Twoich dokumentów aplikacyjnych!
Zdobądź pierwsze doświadczenie
Aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną, postaraj się znaleźć dodatkową pracę i zdobądź pierwsze doświadczenie w nowej branży. Dołącz do programu stażowego, poszukaj bezpłatnych praktyk, weź udział w wolontariacie. Każda taka inicjatywa z pewnością zostanie doceniona przez przyszłych pracodawców. Jednocześnie pozwoli Ci zorientować się, czy taka praca faktycznie jest tym, czym chciałbyś się zajmować. A może jednak powinieneś szukać dalej?
Rozszerz sieć kontaktów zawodowych
Nawiązanie nowych kontaktów z ludźmi z branży, w którą celujesz, to szansa na zdobycie cennych informacji lub porad. Możesz skorzystać z pomocy mentorów i konsultantów, którzy wesprą Cię w zmianie ścieżki zawodowej. Kto wie, może nowo poznana osoba szepnie do swojego menedżera słówko o tym, że szukasz pracy i warto dać Ci szansę? Daj się zauważyć! Nowe znajomości mogą zaowocować upragnioną ofertą pracy.
Odpowiednio przygotuj CV i list motywacyjny
Zadbaj o to, aby Twoje CV było aktualne i w jak największym stopniu odnosiło się do wymagań, jakie pracodawcy mają na wybrane przez Ciebie stanowisko. Starając się o pracę w nowym zawodzie, warto dołączyć do dokumentów aplikacyjnych list motywacyjny, w którym opowiesz, z czego wynika chęć zmiany Twojej ścieżki kariery i dlaczego warto zatrudnić właśnie Ciebie. Spróbuj pokazać, w jaki sposób możesz wykorzystać dotychczasową wiedzę i doświadczenie w nowej pracy.
Uzbrój się w cierpliwość
Znalezienie pracy na stanowisku, z którym nie miałeś nigdy wcześniej do czynienia, może potrwać nawet kilka miesięcy. Jednak nie bez powodu zdecydowałeś się na taki krok! Pamiętaj o swojej motywacji i nie zniechęcaj się, nawet jeżeli pierwsze rozmowy rekrutacyjne nie przyniosą od razu oczekiwanych rezultatów.
Nie słuchaj głosów krytyków
Na wieść o tym, że chcesz zrezygnować z obecnej pracy i zająć się czymś zupełnie nowym, Twoi bliscy i znajomi mogą zareagować sceptycznie i starać się odwieść Cię od tego pomysłu. Ba, prawdopodobnie nawet Twój wewnętrzy krytyk się odezwie, a Ciebie najdą myśli, że być może wcale się do tego nie nadajesz i nie powinieneś nic zmieniać. Nic bardziej mylnego! Gdyby kilkanaście lat temu Jeff Bezos posłuchał takich głosów, Amazon pewnie nigdy by nie powstał! Zadbaj o pozytywne nastawienie i konsekwentnie dąż do celu. Nie warto tracić czasu na pracę, która nie przynosi Ci satysfakcji.