Bankuj bezpiecznie | 08.04.2021

Oszustwa “na pracownika banku”. Scenariusz najnowszego zagrożenia oraz kilka tych starszych.

Tak jak zapowiadałem w jednym z poprzednich artykułów, dziś kolejne zestawienie aktualnych zagrożeń związanych z bankowością internetową. Poza scenariuszami opisywanymi już wcześniej niestety pojawiły się także nowe. Od tego najpoważniejszego chciałbym dziś zacząć.

Oszuści telefonują do klientów i podają się za pracowników banku

Dzwoni telefon, wyświetlił się jeden z numerów twojego banku. To rozmowa przychodząca od pracownika działu bezpieczeństwa, sam się przedstawia, sprawnie podaje kilka twoich danych. I wyjaśnia, może trochę ze wschodnim akcentem, że ktoś chce ukraść twoje pieniądze, a on zaraz pomoże ci je uratować.

Brzmi dość wiarygodnie? Niestety tak. I drugie niestety – to oszustwo grubymi nićmi szyte…

Jak to działa?

Prawdopodobnie przestępcy wstępnie typują klientów banków korzystając z danych dostępnych w sieci z wycieków np. ze sklepów internetowych. W ten sposób w czasie rozmowy mogą podać np. nazwę banku, w którym klient ma rachunek, jego imię i nazwisko. Czasem mogą też znać kilka ostatnich cyfr numeru karty płatniczej.

Oszust dzwoni do atakowanej osoby i podaje się za pracownika banku – podaje swoje zmyślone imię i nazwisko, jakiś identyfikator, zwykle jest podobno z Departamentu Bezpieczeństwa. Aby podnieść swoją wiarygodność wykorzystuje technikę podszywania się pod numer telefonu należący do banku (to tzw. spoofing). Jak to wygląda? Otóż w telefonie wyświetli ci się numer jaki chce ci pokazać oszust, a nie ten prawdziwy. Dlatego nic nie da sprawdzenie w internecie tego numeru – wyszukanie pokaże, że to numer np. infolinii banku. Co ważne podkreślenia – niestety bank nic z tym nie może zrobić, to słabość systemu telefonii komórkowej.

Żeby uśpić czujność ofiary oszust szybko powołuje się na kwestie cyberbezpieczeństwa. Straszy, że komputer lub smartfon klienta został zawirusowany i trzeba go dokładnie sprawdzić, albo że jest jakiś oszust, który próbuje klienta okraść lub zaciągnąć w jego imieniu kredyt, a on właśnie dzwoni, aby go ratować itp. Scenariusze mogą się zmieniać, ale cel jest jeden – kradzież pieniędzy przez zmanipulowanie klienta, że działa w porozumieniu z pracownikiem banku.
(trochę niżej znajdziesz zaktualizowaną informację o kolejnych znanych scenariuszach)

„Szybko pan zainstaluje ten program”

Przestępca przede wszystkim chce widzieć co się wyświetla na smartfonie lub komputerze klienta i móc sterować urządzeniem. Dlatego najczęściej namawia go do pilnej instalacji programu, który ma rzekomo „usuwać wirusy” albo “jest wymagany przez dział techniczny” (może także podawać inne powody, ale wszystkie są fałszywe).

Ta aplikacja (zwykle to jest AnyDesk, QuickSupport lub TeamViewer) służy do uzyskiwania zdalnego dostępu do urządzenia, na którym jest zainstalowana. Jest legalna, ma poważne i praktyczne zastosowania, a w oficjalnym sklepie z programami wiele pobrań i dobre opinie. Utrudnia to zorientowanie się, że jej użycie może też być tak niebezpieczne. Niestety, w ten sposób daje się przestępcy możliwość zdalnego wykonywania operacji na telefonie lub komputerze i odczytywania z niego informacji, tak jakby to robił sam klient.

Rozwój sytuacji

Jeśli klient da się zmanipulować, to zwykle dochodzi do kradzieży pieniędzy. Klient namówiony przez przestępcę loguje się do bankowości internetowej (np. “żeby sprawdzić, czy wszystko jest teraz w porządku”), a tamten przechwytuje dane logowania, odczytuje kody autoryzacyjne z wiadomości SMS z telefonu klienta i przelewa pieniądze na swoje konta, wypłaca środki z kart płatniczych, próbuje zaciągać kredyty.

Pamiętaj – pracownicy banków nie wymagają zainstalowania jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania. Nigdy nie proszą także o podawanie danych logowania ani danych kart płatniczych (numer karty, data ważności, kod CVV/CVC). W przypadku jakichkolwiek wątpliwości rozłącz się, nie kontynuuj rozmowy, nie wykonuj żadnych poleceń. Zawsze możesz sam zadzwonić do swojego doradcy lub na ogólną infolinię i sprawdzić, czy ktoś się z banku faktycznie z tobą się kontaktował.

[Aktualizacja 30.06.2021]
Już wiemy, że popularność zdobywają kolejne dwa scenariusze, od których zaczyna się atak, niestety wydają się jeszcze groźniejsze, niż dotychczasowy.

Otóż w pierwszym przypadku rozmowa zaczyna się od odczytania przez automat komunikatu o rozpatrzeniu wniosku kredytowego i przyznaniu kredytu (najczęściej 15 000 PLN). Oczywiście osoba do której zadzwonili, nic nie wie o żadnym kredycie, jest mocno zaniepokojona, korzysta z możliwości połączenia z doradcą (“Aby połączyć się z doradcą wybierz 2…”), który uruchamia wspomniane wcześniej “ratowanie” pieniędzy klienta, czyli oszustwo nabiera rozpędu.

W drugim przypadku sprawa znowu kręci się wokół kredytu, ale tym razem rozmawia się rzekomo z pracownikiem Biura Informacji Kredytowej (BIK). Podobnie jak powyżej słyszymy, że został przyznany kredyt, ale podano niepoprawny numer rachunku do przelania całej kwoty – ten we wniosku to podobno konto w zagranicznym banku. Chętny do pomocy “doradca” prosi o podanie prawidłowego numeru i zapewnia, że za chwilę kredyt zostanie przelany. Gdy zaskoczona potencjalna ofiara zaprzeczy, że starała się o kredyt, to słyszy, że w takim przypadku nie ma się czym przejmować, że “doradca” zaraz powiadomi policję i bank, że wszystko zostanie wyjaśnione i odkręcone. Nie zapomni jeszcze zapytać “A w którym banku ma pan/pani konto?” i zapewni, że zaraz ktoś z banku się z nią skontaktuje. No i faktycznie, chwilę potem dzwoni ktoś, kto niby jest pracownikiem wspomnianego banku i zaoferuje… no tak, dobrze się domyślasz, znaną już “pomoc” w ratowaniu pieniędzy.
[koniec aktualizacji]

Przegląd innych ataków

Niestety nadal także są bardzo aktywni fałszywi brokerzy „pomagający inwestować” w kryptowaluty. Fałszywe reklamy w internecie, zapewniające o nieograniczonych zarobkach, zalew wiadomości pocztowych przestrzegających, że nie możesz tego przegapić, że to jest ten moment, aby zostać milionerem, że ten czy inny celebryta już to zrobił i teraz jest bogaczem…

Zbyt piękne, aby było prawdziwe? Bo tak właśnie jest. Żadnych zysków w tym szachrajstwie nie ma. Co najgorsze – to nie jest żadne inwestowanie, nie zobaczysz ponownie żadnych pieniędzy, które wpłacisz oszustom.

Nie ustają także „w wysiłkach” przestępcy grasujący na OLX, udający kupujących. Kontaktują się ze sprzedającym i na różne sposoby próbują go przekonać, że musi kliknąć w link, a na wyświetlonej stronie wprowadzić dane swojej karty płatniczej albo zalogować się do swojej bankowości internetowej, żeby odebrać pieniądze ze sprzedaży. Opisywałem już ten scenariusz – nie daj się oszukać, nie podawaj tych danych, bo nie tylko nic nie dostaniesz, ale jeszcze stracisz swoje pieniądze.

A gdyby się okazało, że ni stąd ni zowąd, odezwał się do ciebie znajomy na Facebooku z prośbą o pożyczkę kilku setek złotych (chce kod BLIK), albo gdyby przyszedł SMS, że jakaś paczka wymaga dopłaty (bo za ciężka), albo musisz zapłacić za jej dezynfekcję, albo wreszcie, że jest jakiś mandat na 10 zł, którego nadal nie zapłaciłeś, to pamiętaj, że to mogą być oszustwa. Jak sobie z nimi poradzić dowiesz się tutaj.

I jak zawsze – bądź dobrym duchem, pomagaj bliskim, przyjaciołom i znajomym, dziel się z nimi artykułami o bezpieczeństwie z naszego bloga. Gdy zadzwoni do nich oszust „bo ktoś kradnie twoje pieniądze”, odezwie się na OLX kupujący, który podobno chce, żeby już tylko „odebrać jego pieniądze” itd. to dzięki tobie będą wiedzieli jak zachować zimną krew.

Tagi