Kariera | 30.04.2018

Twoje domowe biuro – przestrzeń, która wspiera kreatywność i produktywność

3. Ustal godziny pracy i czasu wolnego

godziny pracy

Tak jak w biurze, gdzie mamy ustalone godziny pracy tak i pracując w domu powinniśmy trzymać się ustalonego harmonogramu dnia. Ustal własne godziny pracy (jeśli decydujesz o tym samemu) – lub dostosuj się do tych, które narzuca pracodawca umożliwiający Ci pracę zdalną. Przykładowo: jeśli mają to być godziny od 09:00 do 17:00 to niech to będą właśnie te godziny. Pilnuj tego, aby w takim wypadku nie „przesypiać budzika” (bo przecież nikt nie zobaczy, że przychodzisz później…) ani nie siedzieć za długo po wybiciu 17:00.

Użyj własnego lub znajdź działający dla Ciebie system mierzenia czasu pracy. Być może wystarczy Ci umieszczenie zegara gdzieś w przestrzeni biurowej lub zegarek Twojego systemu operacyjnego. Alternatywnie, dobrym rozwiązaniem może być odpowiednio ustawiona aplikacja na telefon – przypominająca o różnych wydarzeniach, w tym wskazująca ramy czasu pracy.

Podobnie jak w biurze pracownikowi przysługuje prawo do przerw – tak i w domu powinieneś z nich korzystać. W tym przypadku jednak powinieneś być bardziej restrykcyjny przy pilnowaniu tych przerw – w pracy takie wspólne wyjście na herbatę z kolegami kontrolowane jest niezależnie przez każdego i prędzej czy później jedna z osób z grupy odłączy aby wrócić do pilnych zadań – najczęściej przewodząc wycieczce powrotnej do biurek. W domu jesteś z reguły sam więc możesz liczyć tylko na siebie.

O ile przerwy na herbatę w domu można zminimalizować, bo wystarczy przecież wstać, przejść się do kuchni, włączyć czajnik i wrócić do biurka (nie licząc tego jako przerwy od pracy) – o tyle warto według mnie zrobić sobie w ciągu dnia jedną dłuższą przerwę – 45 minut do godziny i wykorzystać ją (w zależności od potrzeb) na przygotowanie i konsumpcję posiłku czy ćwiczenia fizyczne. Przykładowo, podczas takiej przerwy możemy wyskoczyć na spacer (godzina to w sumie sporo) – przy okazji robiąc zakupy. Pamiętaj tylko aby taką przerwę ustalić sobie o jednej, stałej porze i poinformować o niej współpracowników. Staraj się nie jeść posiłków „w biurze” – udaj się na ten czas do jadalni.

Tagi

Zostań z Nami! 

Powiemy Ci jak masz oszczędzać biorąc pod uwagę Twój styl życia!
test nie potrwa dłużej niż 4 minuty
close-link

Zostań z nami!

Czy znasz już najpopularniejsze artykuły?

close-link